Proponujemy Państwu następujący program pielgrzymki:
Kraków – ul. Tyniecka – Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach – Częstochowa – Piekary Śląskie – Kalwaria Zebrzydowska – Wadowice – Oświęcim – Ludźmierz – Zakopane – Wieliczka – Tyniec
Bądź blisko miejsc związanych z Janem Pawłem II, serdecznie zapraszamy na pielgrzymkę śladami Jego dzieciństwa, młodości oraz działalności duszpasterskiej.
1 dzień
Przyjazd do Krakowa i zakwaterowanie w hotelu.
Następnie przejazd do Kościoła Św. Floriana i uczestnictwo we mszy świętej. Kościół św. Florianajest uniwersytecką kolegiatą. Jego lokalizację w tym miejscu legenda łączy ze sprowadzeniem relikwii św. Florianado Polski. Według tradycji w tym miejscu w 1184roku stanęły woły wiozące szczątki świętego i nie ruszyły dopóty, dopóki nie zdecydowano się postawić tam świątyni dedykowanej temu męczennikowi. Pierwotny kościół powstał pomiędzy rokiem 1185a 1216. Kolegiatę konsekrował biskup krakowskii kronikarz, Wincenty Kadłubek. Kościół wielokrotnie był trawiony przez pożary: w XII, w XVI i w XVIIwieku, kiedy to Stefan Czarniecki, w czasie oblężenia Krakowa przez Szwedów nakazał spalić przedmieścia Krakowa. Obecna świątynia pochodzi z XVIIIwieku. Tu w 1667roku przez pewien czas spoczywały szczątki królowej Marii Gonzagi, żony Jana Kazimierza. W roku 1818złożono tu trumnę ze szczątkami Tadeusza Kościuszki. W 1901roku Stanisław Wyspiańsk i poślubił tu Teofilę Pytkównę. Tu wreszcie w okresie od sierpnia 1949 – września 1951 roku Papież Jan Paweł II sprawował kapłańską posługę.
Powrót do hotelu. Kolacja w hotelu.

2 dzień
Po śniadaniu zwiedzanie Krakowa wraz ze wstępem do Komnat Królewskich na Wawelu oraz Katedry Wawelskiej pw. Świętych Wacława i Stanisława, której początki sięgają XI wieku. To miejsce niezwykłe, pełne pamiątek związanych z historią Polski. Tu odbywały się koronacje królewskie, tu też chowano biskupów, kardynałów, królów, bohaterów narodowych i poetów. W podziemiach katedry znajdują się krypty królewskie. Katedra jest czynną świątynią, głównym kościołem Kardynała Krakowskiego, którym w latach 1964-1978 był Ojciec Święty Jan Paweł II.
Następnie przejdziecie Państwo na Rynek Główny gdzie znajdują się Sukiennice. Początkowo były to prymitywne, kamienne sklepy z uliczką pośrodku. W wieku XIV za panowania króla Kazimierza Wielkiego wzniesiono murowaną, pokrytą dachem gotycką budowlę. Po pożarze w drugiej połowie XVI wieku odbudowano je w stylu renesansowym. W XIX wieku dokonano gruntownej przebudowy nawiązując do dawnej architektury i nadając im nowych walorów. Będziecie Państwo mieli również możliwość zwiedzić Bazylikę Najświętszej Marii Panny – Kościół Mariacki, w którego wnętrzu na uwagę zasługuje piękny drewniany ołtarz Wita Stwosza z drugiej połowy XV wieku. Jest to jeden z największych ołtarzy gotyckich w Europie. Wykonany w całości z drewna, ma kształt ogromnej szafy z ruchomymi skrzydłami. Rzeźby ołtarza polichromowane i bogato złocone przedstawiają sceny z Pisma Świętego.
Po południu w drodze do Sanktuarium Bożego MIłosierdzia w Łagiewnikach przejazd przez ulicę Tyniecką gdzie pod numerem 10 mieszkał Karol Wojtyła jako 18 letni chlopiec wraz ze swoim ojcem.
Ok godziny 15.00 uczestnictwo w koronce do Bożego Miłosierdzia w Sanktuarium w Łagiewnikach, a następnie zwiedzanie. Papież Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Polsce w 2002 ogłosił to miejsce Centrum Światowego Miłosierdzia. Obok starego kościoła, gdzie jest pochowana święta Siostra Faustyna, głosicielka Bożego Miłosierdzia, wzniesiono nową bazylikę według projektu prof. Witolda Cęckiewicza. Obok bazyliki znajduje się najwyższy punkt widokowy w Krakowie, wieża ok. 80 metrów wysokości.
Kolacja w hotelu.

3 dzień
Po śniadaniu wyjazd do Częstochowy. Miasto gdzie zlokalizowane jest Sanktuarium na Jasnej Górze, klasztor oo. Paulinów w Częstochowie. Położony na wzgórzu (293 m.n.p.m.), należy do grupy najświętszych miejsc na świecie. Klasztor ufundowany został w 1382 r. przez księcia Władysława Opolczyka, który dwa lata później ofiarował klasztorowi obraz „Czarnej Madonny”. Od tego czasu na Jasną Górę przybywają liczne pielgrzymki w celu modlitwy. W zabudowie klasztoru znajdują się: Kaplica Matki Boskiej – składa się z trzech części. Najstarsza jest zbudowana w stylu gotyckim, w której dziś znajduje się prezbiterium z hebanowym ołtarzem (1650 r.) i wiszącym pośrodku niego najświętszym obrazem, trzynawowej powstałej w latach 1641-44 oraz dawnego przedsionka – renesansowego z połowy XVI w. W kaplicy znajdują się różne drobiazgi podarowane przez cudownie uleczonych ludzi, w podzięce za uzdrowienie. Bazylika św. Krzyża – jest to pierwotny kościół murowany z XV w. w stylu gotyckim. Był on po części rozbudowywany o nawy główne i boczne oraz o kaplice. Po pożarze w 1690 r. całość została przebudowana w XVII i XVIII w formie trzynawowej Bazyliki (styl barokowy). Najwyższa nawa sklepiona kolebkowo osiąga 29 m, a nawy boczne sklepione są krzyżowo. Ołtarz główny, ufundowany w 1728 r. przez hetmana S. Chomentowskiego przedstawia Wniebowzięcie Matki Boskiej. Całość ołtarza to kompozycja rzeźbiarska Jakuba i Antoniego Buzziniego, wykonana przez Jana Adama Karigera, budowniczego z Wrocławia. Na chórze znajdują się jedne z największych organów w Polsce. Zbudowane zostały z w latach 1913 – 1956. Do zespołu klasztornego należą: Wieża (106 m. n.p.m.), Arsenał (1660-1680 r.), Sala rycerska (1674 r.), Skarbiec (1674 r.). Znajdują się tam jeszcze malownicze wały i bastiony, które dawniej broniły klasztor, a teraz służą jako chodnik i droga krzyżowa.
Po zwiedzaniu będziecie Państwo uczestniczyć we mszy świętej.
W drodze powrotnej do Krakowa przejazd przez Piekary Śląskie i zwiedzanie Bazyliki ImieniaNajświętszej Maryi Panny i św. Bartłomieja Apostoła. Matka Boża Piekarska jest pierwszą Patronką Archidiecezji Katowickiej, do której pielgrzymują mężczyźni w ostatnią niedzielę maja, zaś kobiety w niedzielę po uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Papież Jan XXIII w 1962 nadał kościołowi tytuł Bazyliki Mniejszej. Matka Boża Piekarska zwana jest też Matką Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Bazylika w Piekarach Śląskich była jednym z kościołów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Obecny wystrój prezbiterium jest dziełem inż. arch. Stanisława Kwaśniewicza i artysty plastyka Zygmunta Brachmańskiego.12 IX 2002 arcybiskup metropolita katowicki ustanowił formalnie w bazylice piekarskiej Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.
Powrót do hotelu. Kolacja w hotelu.

Po śniadaniu przejazd do Kalwarii Zebrzydowskiej. Zespól Kulturowo-Krajobrazowy Klasztoru i Parku Pielgrzymów OO Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej od 2000 roku jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO. Barokowy Kościół z XVII wieku słynie z cudownego obrazu Matki Boskiej Kalwaryjsckiej. Kalwaria znana jest z organizacji misteriów pasyjnych i odpustów. Największe procesje odbywają się tu w czasie Wielkiego Tygodnia i w trakcie odpustu święta Wniebowzięcia NMP 15 sierpnia.
Wycieczka obejmuje również zwiedzanie niedaleko położonych Wadowic. W rynku miasta znajduje suę Bazylika pw. Ofiarowania N.M.P., gdzie w kaplicy Świętej Rodziny znajduje się chrzcielnica, przy której 20 maja 1920 roku ochrzczono Karola Wojtyłę, przyszłego Papieża Kościoła Rzymsko-Katolickiego – Jana Pawła II. W tejże Bazylice, w kaplicy Świętokrzyskiej, wisi słynący łaskami obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, przed którym Ojciec Święty modlił się wiele razy.
Następnie przejazd do Oświęcimia. Zwiedzanie Obozu koncentracyjnego, znanego pod nazwą Auschwitz. Obóz został założony przez hitlerowców na przedmieściach miasta Oświęcim w roku 1940. W obozie obecnie znajduje się muzeum, w którym zgromadzono dowody zbrodni. W Bloku nr 11 zwanym Blokiem Śmierci uśmiercano ludzi, również przed tzw. Ścianą Śmierci. Na zewnątrz obozu znajduje się komora gazowa, gdzie w latach 1940-1943 zginęło około 70 000 osób. Od roku 1979 obóz Auschwitz-Birkenau został umieszczony na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.
Powrót do hotelu. Kolacja w hotelu.


5 dzień
Po śniadaniu wyjazd do Zakopanego i przejazd przez Ludźmierz, gdzie znajduje się najstarsza na Podhalu parafia , której początki sięgają XIII wieku. W bazylice znajduje się słynąca z łask, pozłacana figura Matki Boskiej, zwana „Gaździną Podhala”. Rzeźba ta powstała ok 1400 roku. Pasterze z całego Podtatrza, pod koniec kwietnia mają tu swoje „święto bacowskie”.
Następnie krótkie zwiedzanie Zakopanego, jednej z najliczniej odwiedzanej miejscowości turystycznej w kraju.
Około 3 km od centrum Zakopanego w kierunku Doliny Kościeliskiej znajdują się Krzeptówki. Tu w pięknej – stanowiącej klejnot sztuki góralskiej – kaplicy Niepokalanego Serca Maryi przyjmuje parafian i pielgrzymów z całej Polski Matka Boża Fatimska. Figura, wykonana z drzewa cedrowego, ma 120 cm wysokości. Maryję okrywa niebieska suknia przepasana w pasie i spływająca z głowy na ramiona długa, biała szata, której brzegi obramowane są złotą krajką. Ze złożonych rąk Maryi spływa w dół biały różaniec. Statuę tę w 1961 r. otrzymał Stefan kardynał Wyszyński prymas Polski, od biskupa z Leiria. Była to pierwsza kopia figury fatimskiej, która dotarła oficjalnie z Fatimy do Polski. Historia kultu tej figurki na Krzeptówkach rozpoczęła się 6. X. 1961, kiedy Prymas Tysiąclecia przekazał ją dla kaplicy pallotynów w Zakopanem. Poświęcenia dokonał 11. XI. 1961 r. – w uroczystość Macierzyństwa N. M. P. – ówczesny biskup krakowski Karol Wojtyła. Od tej daty w historię Kościoła w Polsce wpisany jest fakt peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej z sanktuarium na Krzeptówkach. Ekipa tutejszych misjonarzy pallotyńskich wyruszyła na ewangelizację polskich parafii w duchu „orędzia fatimskiego. Ogromną czcią otaczają Matkę Bożą Fatimską Jej parafianie – górale z Krzeptówek. Przybywają też do Niej pielgrzymki z całej Polski, wpadają turyści, którzy odpoczywają w Tatrach. Kilkakrotnie był wśród nich metropolita krakowski, papież Jan Paweł II. On to, w 1965 r. poświęcił kaplicę Różańcową w tzw. „Parku Fatimskim” i przewodniczył uroczystościom maryjnym. Krzeptówki stały się miejscem, w którym rodzą się więzy głębokiej przyjaźni wśród mieszkańców Zakopanego i okolicy. W 70-tą rocznicę objawień w Fatimie, w jubileuszowym Roku Maryjnym, dnia 21 listopada 1987 r., w Rzymie na placu św. Piotra, wobec wielotysięcznej rzeszy pielgrzymów z całego świata, Ojciec Święty Jan Paweł II dokonał koronacji statuy Matki Bożej Fatimskiej z sanktuarium na Krzeptówkach.
Sanktuarium na Krzeptówkach jest ściśle związane z posłannictwem orędzia fatimskiego i pomocą duchową Kościołowi i Ojcu Świętemu. Zewnętrznym wyrazem tej idei jest kościół Matki Bożej Fatimskiej, stanowiący wotum dziękczynne za ocalenie Ojca Świętego Jana Pawła II w dniu 13 maja 1981 r. Akt erekcyjny tej świątyni u podnóża Giewontu został podpisany 13 maja 1988 roku – w 70-tą rocznicę objawień fatimskich i 8-mą rocznicę zamachu na Ojca Świętego.
Wczesna kolacja w restauracji regionalnej z występem zespołu folklorystycznego.
Powrót do Krakowa.
6 dzień
Po śniadaniu wyjazd do Wieliczki. Położona 15 km od Krakowa Wieliczka, to 20 tysięczne miasteczko, które swoją sławę zawdzięcza ponad 700-letniej Kopalni Soli. Kopalnia działa nieprzerwanie od XIII wieku. W 1978 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO. Trasa turystyczna udostępniona dla zwiedzających, podzielona jest na trzy poziomy i sięga 135 metrów głębokości. Podziemna Kaplica Św. Kingi należy do najpiękniejszych obiektów sakralnego typu na świecie. Do najbardziej znanych płaskorzeźb należy „Ostatnia wieczerza”, według słynnego obrazu Leonarda da Vinci. W 1999 roku w kaplicy został wykonany w bryle soli pomnik Jana Pawła II. Obok trasy turystycznej znajduje się Muzeum Żup Krakowskich, jedno z największych muzeów górniczych Europy. Muzeum prezentuje swoje zbiory w ekspozycji podziemnej na trzecim poziomie kopalni soli oraz w Zamku Żupnym.
Po południu będziecie Państwo uczestniczyć w wycieczce do Tyńca. To jedna z najpiękniej usytuowanych części Krakowa, która znajduje się w odległości ok 10 km na południowy -zachód od centrum miasta Tyniec jest położony malowniczo na prawym brzegu Wisły, wśród licznych wapiennych jurajskich wzniesień zwanych Wzgórzami Tynieckimi, które stanowią najbardziej na południe wysuniętą partię Wzgórz Krakowskich. Ogromne urozmaicenie krajobrazu, wzgórza, rzeka, pobliskie lasy oraz wspaniałe zabytki sakralne- klasztoru Benedyktynówczynią z Tyńca miejsce niezwykle atrakcyjne zarówno dla turystów, jak i pielgrzymów, ale także dla samych mieszkańców Krakowa. Na stromej skale wapiennej, około 40 m ponad lustrem Wisły wznosi się zespół opactwa Benedyktynów – jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych w Polsce sięgający początków państwa polskiego. Ze względu na duże walory przyrodnicze okolicy cały Tyniec wszedł w obręb Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego.
Kolacja w hotelu.

7 dzień
Wyjazd po śniadaniu.